Nawigacja

Aktualności

84. rocznica zbrodni katyńskiej – Opole, 12 kwietnia 2024

W 84. rocznicę zbrodni katyńskiej Opolanie oddali hołd 21 857 bestialsko pomordowanym bohaterom.

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

W 84. rocznicę zbrodni katyńskiej Opolanie oddali hołd 21 857 bestialsko pomordowanym bohaterom. Opolskie obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej rozpoczęły się od Mszy Świętej w Kościele pw. Błogosławionego Czesława. Następnie uroczystości przeniosły się pod pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Rodziny ofiar wraz z przedstawicielami władz centralnych i lokalnych oraz mieszkańcami złożyli wieńce i kwiaty.

Instytut Pamięci Narodowej Delegaturę w Opolu reprezentowała Renata Wojciechowska.

Zbrodnię katyńską popełnili sowieci rozstrzeliwując wiosną 1940 r. blisko 22 tysiące obywateli Polski, w tym oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej, na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR zawartej w tajnej uchwale Biuro Politycznego KC Komunistycznej Partii ZSRR z 5 marca 1940 r. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” dokonywano przez strzał w tył głowy z broni krótkiej.

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z wczorajszych uroczystości, których organizatorem jest Rodzina Katyńska w Opolu.

Jedno z miejsc upamiętniających ofiary znajduje się na placu Jagiellońskim w Wieluniu. To tam, we wrześniu 2020 roku, została odsłonięta tablica poświęcona kapitanowi Stanisławowi Mikulskiemu – komisarzowi Straży Granicznej, od 1930 roku związanego z Inspektoratem Granicznym w Wieluniu. W niedzielę symboliczny znicz w tym miejscu pamięci złożył przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Opolu, dr Ksawery Jasiak, który o zbrodni katyńskiej oraz samym kapitanie Stanisławie Mikulskim powiedział:

 

Kwiecień to miesiąc upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej, ofiary nie miej niż 22 tysięcy Polaków, elity II RP. Instytut Pamięci Narodowej w tym miesiącu upamiętnia, są to symboliczne miejsca odznaczone dębem katyńskim, m.in. w Wieluniu, gdzie cztery lata temu upamiętniliśmy tablicą i dębem katyńskim komisarza Straży Granicznej Stanisława Mikulskiego. Stanisław Mikulski był kapitanem rezerwy Wojska Polskiego, w latach 1930-1939 pracował w wywiadzie wojskowym w Inspektoracie Granicznym w Wieluniu. Został zamordowany w lesie katyńskim, w połowie kwietnia 1940 roku. W Wieluniu upamiętniliśmy nie tylko jego służbę w Straży Granicznej ale i to jakim człowiekiem był. IPN wydał w 2020 roku na tę okoliczność publikację poświęconą tragicznym losom Stanisława Mikulskiego.

do góry