Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy IPN „Gospodarka III Rzeszy” – Warszawa, 12 stycznia 2023

– Wystawa jest o wciąż niespłaconym długu sprawców II wojny światowej, czyli Niemców, wobec ofiar tej wojny – Polaków. Wystawa jest też o zroszonym krwią kapitale budowanym w obozach koncentracyjnych i miejscach kaźni – mówił prezes IPN dr Karol Nawrocki podczas otwarcia wystawy „Gospodarka III Rzeszy”.

Wystawa plenerowa Instytutu Pamięci Narodowej „Gospodarka III Rzeszy” została otwarta w czwartek 12 stycznia 2023 roku przed Domem Polonii w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 64).

Ekspozycja ukazuje źródła dzisiejszej niemieckiej potęgi gospodarczej: infrastrukturę i technologie z czasów Wehrwirtschaft, czyli gospodarki wojennej, opartej na grabieży mienia i wyzysku ludności z państw podbitych przez Niemcy w czasie II wojny światowej.  

Z niewolniczej i przymusowej pracy więźniów obozów koncentracyjnych i zagłady, jeńców wojennych korzystało w okresie istnienia III Rzeszy 90 proc. ówczesnych niemieckich firm. Wśród tych największych są: firma Continental, BMW, Mercedes-Benz, Volkswagen, Siemens, Bayer, Agfa, Dr. Oetker, Hugo Boss, Allianz, Deutsche Reichsbahn (który przejął całą polską infrastrukturę kolejową), Lufthansa, Deutsche Bank, koncern IG Farben.

Niemiecki historyk Götz Aly obliczył, że zagrabione przez Niemców dobra miałyby dzisiaj wartość co najmniej 2 bln euro. Wiele ukradzionych w całej Europie dóbr kultury do dziś znajduje się w rękach niemieckich.

W otwarciu ekspozycji prezentującej koncepcje i mechanizmy gospodarki III Rzeszy wzięli udział dr Karol Nawrocki – prezes Instytutu Pamięci Narodowej, inicjator powstania wystawy; dr Mateusz Szpytma – wiceprezes IPN; Adam Hlebowicz – dyrektor Biura Edukacji Narodowej oraz dr hab. Tomasz Panfil – autor wystawy.

Czy jest nam rzeczywiście obojętne, że Deutsche Reichsbahn, po skonfiskowaniu taboru kolejowego, polskiego taboru kolejowego, dowoziło nim ofiary polskie i żydowskie do niemieckich obozów koncentracyjnych i tym samym taborem wywoziło polskie skradzione dzieci w liczbie 200 tys.? Czy jest nam obojętne to, że firma Siemens budowała swój potencjał, obecny także w XXI w., na elektrycznych systemach regulujących komory gazowe? Czy godzimy się z tym, że Deutsche Bank obracał złotem zabranym ofiarom holokaustu, ofiarom polskim i ofiarom żydowskim? Ten sam Deutsche Bank inwestował w rozwój niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

– mówił podczas wystąpienia na wernisażu prezes IPN dr Karol Nawrocki, przypominając, że wielkie niemieckie firmy zbudowały swój kapitał na cierpieniu, na śmierci, na pracy przymusowej Polaków, ale też reprezentantów innych narodów.

Prezes IPN nazwał wystawę „wielkim znakiem zapytania postawionym w stolicy Polski, w środku Europy”:

Jest nie tylko zgodnym z historyczną prawdą materiałem informacyjnym, ale jest też znakiem zapytania skierowanym do nas wszystkich, do Polaków, do Niemców, do wszystkich narodów w Unii Europejskiej. Czy bez zadośćuczynienia za zło i cierpienie w czasie II wojny światowej uda nam się zbudować praworządną, pełną sojuszniczych zobowiązań i pięknych słów Europę wartości? Jest to więc wystawa o przeszłości, ale dla przyszłości

– powiedział dr Nawrocki.

Prezes IPN wyraził nadzieję, że Niemcy, którzy są naszymi sojusznikami w NATO i  partnerami w Unii Europejskiej, zrozumieją, że bez realnego i rzeczywistego zadośćuczynienia, bez wojennych reparacji nie uda się zbudować lepszego świata.

Ekspozycja Biura Edukacji Narodowej IPN będzie prezentowana przed Domem Polonii w Warszawie od 12 stycznia do 1 lutego 2023 r. Została przygotowana w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.

Dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy IPN, zaprasza na wystawę „Gospodarka III Rzeszy” [audio]:

 

 

Koncepcja wystawy: dr Karol Nawrocki, prezes IPN
Autor scenariusza i dobór ilustracji: dr hab. Tomasz Panfil
Współpraca: Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN
Recenzenci merytoryczni: dr Maciej Korkuć, dr Paweł Kosiński, dr Mateusz Kubicki, dr Adam Pleskaczyński

do góry