Nawigacja

Aktualności

Warsztaty historyczne o drugim obiegu – Kluczbork, 8 grudnia 2022

W ramach obchodów tegorocznej rocznicy wybuchu stanu wojennego w Liceum Ogólnokształcącym w Kluczborku, odbyły się warsztaty historyczne o drugim obiegu.

Warsztaty składały się z prelekcji na temat cenzury w PRL i potrzebie przełamania monopolu władzy na dostęp do informacji oraz części praktycznej, podczas której omówiono pracę drugoobiegowych drukarzy oraz zaprezentowano druk przy pomocy repliki ramki. Następnie każdy uczestnik warsztatów mógł samodzielnie wykonać wydruk pod okiem drukarza z epoki.

Co drukowano? „Nad Stobrawą” - informator Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” wydawany w Kluczborku w latach 1980-1988. Warsztatom towarzyszyła wystawa oraz film.

Gościem spotkania był świadek historii Pan Leszek Jaranowski, opozycjonista, kolporter wydawnictw podziemnych, drukarz z okresu PRL odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności w 2017 r. Prelekcję wygłosiła dr Iwona Demczyszak.

Spotkanie zorganizował Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Opolu.

Zapraszamy do zapoznania się z biogramem Pana Jaranowskiego na stronie Encyklopedii Solidarności: https://encysol.pl/.../biogramy/16377,Jaranowski-Leszek.html

do góry