Nawigacja

Aktualności

Inauguracja Przystanku Historia w Berlinie – Berlin, 14 lutego 2023

Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja niemieckojęzycznego portalu historycznego o powstaniu wielkopolskim

14 lutego 2023 r. o godz. 17:00 w siedzibie Instytutu Polskiego w Berlinie przy Burgstraße 27 odbyła się uroczysta inauguracja Przystanku Historia w Berlinie. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: dr Karol Nawrocki – prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Paweł Gronow – I radca i zastępca ambasadora RP w Berlinie, Marcin Król – konsul RP oraz Marzena Kępowicz – dyrektor Instytutu Polskiego w Berlinie. 

– Wiele kontekstów dzisiaj spotyka nas w stolicy Niemiec, Berlinie. Kontekstów związanych z trudną przecież historią dwóch narodów – narodu polskiego i narodu niemieckiego. One kumulują się wokół dat, wokół wydarzeń, wokół emocji, wokół wojen, wokół przeszłości i przyszłości 

– mówił podczas otwarcia dr Karol Nawrocki. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej przywołał też historię jednego z naszych bohaterów, kpt. Wacława Koteckiego:

– Z jednej strony był powstańcem wielkopolskim, walczył w roku 1920 przeciwko bolszewikom, był żołnierzem Wojska Polskiego w II Rzeczpospolitej, w roku 1939 obrońcą Polski wobec niemieckiego najazdu, a gdy powstawały konspiracyjne struktury (…) był oficerem Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, największej podziemnej armii świata (…) zginął w Dreźnie za swoje przywiązanie do Polski w roku 1943.

Odwołując się do niełatwej historii polsko-niemieckich relacji oraz emocji, które za nimi idą, dr Karol Nawrocki podkreślił znaczenie prawdy i celu przyświecającego otwarciu Przystanku Historia w Berlinie:

 Jesteśmy tutaj, Drodzy Państwo, po to, aby móc powiedzieć prawdę. Mówić prawdę nie tylko historyczną, naukową, która ma przynieść poczucie bezpieczeństwa, czy czasem nawet beztroski w XXI wieku, ale prawdę dla lepszej przyszłości wspólnoty europejskiej, sojuszu NATO wobec zagrożeń, które płyną ze współczesnego świata.

Data inauguracji berlińskiego Przystanku Historia nie jest przypadkowa – już 16 lutego 2023 będziemy obchodzić 104. rocznicę zawarcia rozejmu w Trewirze, który zakończył powstanie wielkopolskie. Właśnie dlatego niepodległościowy zryw Wielkopolan stał się tematem przewodnim wydarzenia. 14 lutego to również rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. W strukturach wojskowych i cywilnych Polskiego Państwa Podziemnego zaangażowanych było wielu powstańców wielkopolskich. Ich konspiracyjny trud obejmował działania podejmowane nie tylko na terenie włączonego do III Rzeszy tzw. Kraju Warty, ale i pozostałe ziemie okupowanej II RP ze szczególnym uwzględnieniem Warszawy i Generalnego Gubernatorstwa.

W 2018 roku w 100. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej wspólnie z 17 instytucjami nauki i kultury, przygotował portal internetowy poświęcony temu zrywowi niepodległościowemu. Jego założeniem jest otwarta formuła i uzupełnianie informacji poprzez ciągłe zbieranie tekstów i materiałów oraz zapraszanie do współpracy regionalistów, historyków i instytucji podtrzymujących pamięć o powstaniu.

W lutym 2020 r. powstała wersja portalu w języku angielskim, a 14 lutego 2023 została uruchomiona jego niemieckojęzyczna wersja. Portal jest dostępny pod linkiem: https://grosspolnischeraufstand.eu/pwd

Uroczystość w Berlinie uświetnił wykład Wolfganga Templina, znanego niemieckiego publicysty i działacza opozycji demokratycznej w NRD, na temat powstania wielkopolskiego widzianego z perspektywy niemieckiej historiografii. Dodatkowo zgromadzeni goście mogli wysłuchać krótkiego koncertu wirtuoza gitary, Łukasza Kuropaczewskiego oraz obejrzeć wystawę Powstanie Wielkopolskie 1918–1919.

Wizycie towarzyszyło nawiązanie kontaktu z przedstawicielami instytucji niemieckich w celach dalszej współpracy. Rozmowy prowadzili Łukasz Witek, dyrektor Biura Przystanków Historia oraz Agnieszka Jędrzak, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej.

***

Przystanki Historia za granicą są czymś więcej niż tylko miejscem spotkań. To punkty na mapie świata, gdzie Polacy mogą poczuć wspólną historię, wartości i więź z Ojczyzną. W zagranicznych Przystankach Historia nasi edukatorzy, naukowcy i archiwiści przedstawiają podczas warsztatów, wykładów i spotkań szeroką ofertę edukacyjną Instytutu Pamięci Narodowej, prezentują wyniki najnowszych badań, a także pozyskują do „Archiwum pełnego pamięci” bezcenne pamiątki po polskich emigrantach. Pierwszy zagraniczny Przystanek Historia został uruchomiony w Wilnie w 2015 r. Niedługo powstały kolejne, m.in.: we Lwowie, w Brukseli, Nowym Jorku, Mińsku, Grodnie, Chicago, Dyneburgu czy Londynie.

Organizacją spotkań w berlińskiej placówce będą zajmowały się Oddziały IPN w Poznaniu i Szczecinie. Siedzibą Przystanku Historia podczas wydarzeń w Berlinie będzie Instytut Polski, dodatkowo nasze działania będą prezentowane również w filii Instytutu Polskiego w Lipsku.

W Berlinie i Lipsku chcemy spotykać się cztery razy w roku, prezentując zagadnienia z najnowszej historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem stosunków polsko-niemieckich, nie pomijając przy tym ich najtrudniejszych wątków. Niemcy z punktu widzenia pamięci historycznej mają dla nas olbrzymie znaczenie, dlatego oferta Instytutu Pamięci Narodowej w Berlinie dedykowana jest głównie dla Niemców, których chcielibyśmy uwrażliwiać na najważniejsze aspekty XX-wiecznej historii Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej 

– mówił PAP dr Karol Nawrocki.

 

Zobacz też:

Portal IPN poświęcony Powstaniu Wielkopolskiemu

 

 • Dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej – Berlin, 14 lutego 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
  Dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej – Berlin, 14 lutego 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
 • Paweł Gronow, I radca i zastępca ambasadora RP w Berlinie – Berlin, 14 lutego 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
  Paweł Gronow, I radca i zastępca ambasadora RP w Berlinie – Berlin, 14 lutego 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
 • Wolfgang Templin podczas wykładu na temat powstania wielkopolskiego w niemieckiej historiografii – Berlin, 14 lutego 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
  Wolfgang Templin podczas wykładu na temat powstania wielkopolskiego w niemieckiej historiografii – Berlin, 14 lutego 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
 • Łukasz Witek, dyrektor biura Przystanków Historia i Marzena Kępowicz, dyrektor Instytutu Polskiego w Berlinie – Berlin, 14 lutego 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
  Łukasz Witek, dyrektor biura Przystanków Historia i Marzena Kępowicz, dyrektor Instytutu Polskiego w Berlinie – Berlin, 14 lutego 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
 • Paweł Gronow, I radca ambasady RP w Berlinie i Agnieszka Jędrzak, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej – Berlin, 14 lutego 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
  Paweł Gronow, I radca ambasady RP w Berlinie i Agnieszka Jędrzak, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej – Berlin, 14 lutego 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
 • Dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej i Paweł Gronow, I radca ambasady RP w Berlinie – Berlin, 14 lutego 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
  Dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej i Paweł Gronow, I radca ambasady RP w Berlinie – Berlin, 14 lutego 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
 • Koncert Łukasza Kuropaczewskiego – Berlin, 14 lutego 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
  Koncert Łukasza Kuropaczewskiego – Berlin, 14 lutego 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
 • Inauguracja Przystanku Historia w Berlinie – Berlin, 14 lutego 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
  Inauguracja Przystanku Historia w Berlinie – Berlin, 14 lutego 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
 • Inauguracja Przystanku Historia w Berlinie – Berlin, 14 lutego 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
  Inauguracja Przystanku Historia w Berlinie – Berlin, 14 lutego 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
 • Inauguracja Przystanku Historia w Berlinie – Berlin, 14 lutego 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
  Inauguracja Przystanku Historia w Berlinie – Berlin, 14 lutego 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
 • Inauguracja Przystanku Historia w Berlinie – Berlin, 14 lutego 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN
  Inauguracja Przystanku Historia w Berlinie – Berlin, 14 lutego 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN
 • Plansza wystawy „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919” w niemieckiej wersji językowej – Berlin, 14 lutego 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
  Plansza wystawy „Powstanie Wielkopolskie 1918–1919” w niemieckiej wersji językowej – Berlin, 14 lutego 2023. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
do góry