Nawigacja

Aktualności

W audycji „Przystanek Historia” w Polskim Radiu o niezwykłych pamiątkach w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej – 8 marca 2023

Program I Polskiego Radia, godz. 19.30.

Do zasobu Instytutu Pamięci Narodowej, w ramach projektu „Archiwum Pełne Pamięci”, trafiło archiwum rodziny Krzeczkowskich. Pamiątki po kapitanie Edwardzie Krzeczkowskim i jego żonie Janinie z domu Broszkiewicz przekazali córka i syn bohaterów rozmowy.

Janina Broszkiewicz i Edward Krzeczkowski byli zesłani przez Sowietów na Syberię po agresji Armii Czerwonej na Polskę we wrześniu 1939 roku. Z sowieckiej niewoli wyszli z armią generała Władysława Andersa. Wyjątkowym przedmiotem w tym zbiorze jest pamiętnik spisany na korze brzozowej. W Polsce tego typu dokumenty są rzadkością. W swoich zasobach mają je m.in. dwie instytucje: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu. Ekspert: Marzena Kruk, dyrektor Archiwum IPN.

Poza tym w audycji:

  • Józef Boś ps. Lot, ostatni Niezłomny na Ziemiach Zachodnich.

W Muzeum Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim 2 marca 2023 r., z udziałem zastępcy prezesa IPN dr. hab. Karola Polejowskiego oraz prokuratora Andrzeja Pozorskiego, dyrektora Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i zastępcy prokuratora generalnego, zostały przekazane artefakty związane z ostatnim Niezłomnym na Ziemiach Zachodnich Józefem Bosiem ps. Lot.

Ekspert: prokurator Marek Rabiega, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Szczecinie.

Poprzednia audycja: „Przystanek Historia”, 22 lutego 2023

Odcinki archiwalne na portalu przystanekhistoria.pl

                                                                                                                                                                * * *

Cykl audycji „Przystanek Historia” jest realizowany wspólnie przez Instytut Pamięci Narodowej i Program I Polskiego Radia. Rozmowy poświęcone są ważnym wydarzeniom, które wpłynęły na dzieje Polski w XX wieku oraz ludziom, którzy tę historię tworzy.

do góry