Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy plenerowej „Gospodarka III Rzeszy” – 6 września 2023, Opole

6 września przy ul. Krakowskiej 24 zostanie otwarta wystawa IPN „Gospodarka III Rzeszy”. Uroczystość rozpocznie się o godz. 12.00

Wystawa prezentuje źródła dzisiejszej niemieckiej potęgi gospodarczej: infrastrukturę i technologie z czasów Wehrwirtschaft, czyli gospodarki wojennej, opartej na grabieży mienia i wyzysku ludności z państw pobitych przez Niemcy w czasie II wojny światowej.

Z niewolniczej i przymusowej pracy więźniów obozów koncentracyjnych i zagłady, jeńców wojennych korzystało w okresie istnienia III Rzeszy 90 proc. ówczesnych niemieckich firm. Oto niektóre z tych największych: firma Continental, BMW, Mercedes-Benz, Volkswagen, Siemens, Bayer, Agfa, Dr. Oetker, Hugo Boss, Allianz, Deutsche Reichsbahn (który przejął całą polską infrastrukturę kolejową), Lufthansa, Deutsche Bank, koncern IG Farben.

Niemiecki historyk Götz Aly obliczył, że zagrabione przez Niemców dobra miałyby dzisiaj wartość co najmniej 2 bln euro. Wiele ukradzionych w całej Europie dóbr kultury do dziś znajduje się w rękach niemieckich.

***

Koncepcja wystawy: dr Karol Nawrocki, prezes IPN

Autor scenariusza i dobór ilustracji: dr hab. Tomasz Panfil

Współpraca: Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN

Recenzenci merytoryczni:
dr Maciej Korkuć, dr Paweł Kosiński, dr Mateusz Kubicki, dr Adam Pleskaczyński

  • Plakat gotowy_ostateczny
do góry