Nawigacja

Aktualności

W audycji „Przystanek Historia” w Polskim Radiu: Czym jest dla współczesnych Polaków niepodległe i suwerenne państwo? – 8 listopada 2023

Program I Polskiego Radia, godz. 19.30

                                                                                                    

 

W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. Czym dla nas dziś jest niepodległe i suwerenne państwo? 

O tym w audycji opowie dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie oraz dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. 

Zobacz: Polacy a Święto Niepodległości

Ponadto w audycji: 

Zobacz: Izba Pamięci Prezydentów RP na Uchodźstwie przy Mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie

Publikacja w ramach Oddziałowego Projektu Badawczego IPN: „Powstania śląskie 1919–1921”. Seria Wydawnicza Oddziału IPN w Katowicach. Publikacja zawiera 22 przemówienia Wojciecha Korfantego (1873–1939), wygłoszone na forum Sejmu Śląskiego II i III kadencji (1930, 1930–1935). Jest to edycja krytyczna wyboru jego mów z tego parlamentu. Jak dotąd nie były one publikowane, tymczasem stanowią ważny przyczynek do rekonstrukcji poglądów polityka w okresie międzywojennym.

Tom jest kontynuacją wcześniejszej publikacji, zawierającej przemówienia Korfantego w Sejmie Śląskim I kadencji (1922–1929). Książka pt. „Wojciech Korfanty, „Górny Śląsk to wielka rzecz”. Wystąpienia na forum Sejmu Śląskiego I kadencji (1922-1929), wybór i opracowanie dr Mirosław Węcki oraz dr Sebastian Rosenbaum z OBBH IPN w Katowicach, została uznana za najlepszą książkę roku w konkursie „Sygnety Wydawnictwa IPN” w kategorii „Wydawnictwa źródłowe”.
Gość: dr Mirosław Węcki, Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Katowicach, Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego.

  • Informacje o wybranych wydarzeniach organizowanych przez IPN oraz artykułach na portalu przystanekhistoria.pl

* * *

Cykl audycji „Przystanek Historia” jest realizowany wspólnie przez Instytut Pamięci Narodowej i Program I Polskiego Radia. Rozmowy poświęcone są ważnym wydarzeniom, które wpłynęły na dzieje Polski w XX wieku oraz ludziom, którzy tę historię tworzy.

do góry