Nawigacja

Aktualności

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Stary Grodków, 1 marca 2024

W Starym Grodkowie na Polanie Śmierci oddaliśmy hołd żołnierzom, którzy poświęcili swoje życie za wolną Polskę.

Uroczyści rozpoczęła wspólna modlitwa, a następnie głos zabrał prof. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. W swoim przemówieniu zwrócił uwagę, że ustanowienie święta obchodzonego 1 marca miało być wyrazem pamięci i szacunku polskiego państwa wobec tych, którzy walczyli z systemem komunistycznym w latach 40. i 50. XX w.  Przypomniał także historię operacji „Lawina”, podczas której funkcjonariusze Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego oraz NKWD zamordowali żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek”. Jednakże praca Instytutu Pamięci Narodowej spowodowała, że to, co miało zostać zapomniane, dotarło do świadomości Polaków.

– To miejsce przestało być nieznane. O Starym Grodkowie mówi się już w całej Polsce. Jest to miejsce związane z martyrologią Żołnierzy Wyklętych. To niezwykle ważne, abyśmy o tym, co wydarzyło się tutaj, wtedy we wrześniu 1946 zawsze pamiętali.

Wiceprezes IPN zaapalował także do zgromadzonych, w tym licznej młodzieży, o danie świadectwa prawdzie.

– To bardzo ważne dać świadectwo naszej pamięci o naszych przodkach. Tych, co walczyli o naszą wolność i niepodległość. Za tę walkę, zamiast należnych im zaszczytów i honorów, spotkała ich śmierć w niewyobrażalnych warunkach […]. Cześć i chwała Żołnierzom Wyklętym! Cześć i chwała żołnierzom oddziału Narodowych Sił Zbrojnych Henryka Flamego ps. „Bartek”.  

Następnie odbył się apel pamięci, sala honorowa oraz złożenie wieńców i zniczy pod pomnikiem.

Kolejny punkt uroczystości odbył się w zrekonstrukowanym baraku. Zaprezentowano tam specjalną wystawę, którą przedstawił prof. Krzysztof Szwagrzyk. Składa się ona ze zdjęć z prac poszukiwawczych poległych żołnierzy, w których brali udział pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Historii i Wojskowości im. rtm. W. Pileckiego „Kryptonim T-IV”. Odbyły się one w Starym Grodkowie w dniach 6 marca – 9 kwietnia 2016 r.

 

Ostatnim punktem dzisiejszych uroczystości była wizyta wiceprezesa IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka oraz zastępcy dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu Marcina Marczaka w Malerzowicach Wielkich w miejscu dawnego majątku Scharfenbergów. Tu także odnaleziono szczątki zamordowanych żołnierzy z oddziału Henryka Flamego. Przedstawiciele IPN oddali im cześć składając wieńce i zapalając znicze na symbolicznej mogile.

Dzisiejsze uroczystości zorganizowała Delegatura IPN w Opolu oraz Stowarzyszenie Miłośników Historii i Wojskowości im. rtm. W. Pileckiego „Kryptonim T-IV”.

do góry