Nawigacja

Aktualności

Rajd pojazdów historycznych pt. „Śladami Żołnierzy niezłomnych na ziemiach zachodnich” – Lasowice Wielkie/Kluczbork, 1-3 marca 2024

W pierwszy weekend marca odbył się rajd pojazdów historycznych pt. „Śladami Żołnierzy niezłomnych na ziemiach zachodnich” i wystawa wyposażenia i pojazdów z II wojny światowej.

1 marca nastąpił przyjazd uczestników do Szkoły Podstawowej w Lasowicach Wielkich, gdzie znajdowała się baza noclegowa, oficjalne rozpoczęcie Rajdu.

 

2 marca uczestnicy kontynuowali Rajd. Trasa pojazdów zabytkowych biegłaz Lasowic Wielkich do miejscowości Bodzanowice k/Olesna, gdzie 21 lipca 1946 r. kilkuosobowy patrol dywersyjny kpr. Adama Wiktora „Wichurę”, należący do oddziału partyzanckiego Konspiracyjnego Wojska Polskiego por. Alfonsa Olejnika „Babinicza” bez walki rozbroił posterunek Milicji Obywatelskiej. Patrol KWP „Wichury” zdobył wówczas kilkanaście sztuk broni, w tym erkaem z zapasem amunicji, mundury, maszynę do pisania oraz trzy rowery. O przebiegu tej akcji opowiedział Uczestnikom rajdu dr Ksawery Jasiak z IPN Delegatura w Opolu. Po zakończonej prelekcji Uczestnicy rajdu dotarli również do Wysokiej, gdzie zapalili znicze pod pomnikiem poświęconym 10 rozstrzelanym przez Niemców więźniom z Lublińca, Katowic i niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz w odwecie za śmierć niemieckiego żandarma.

3 marca podczas XII edycji Biegu Tropem Wilczym na terenie stadionu miejskiego w Kluczborku Stowarzyszenie „Pancerny Skorpion” zorganizowało wystawę wyposażenia i pojazdów zabytkowych z II wojny światowej.

***

W rajdzie wzięło udział 12 pojazdów zabytkowych z 2 wojny światowej, przejechano ok. 100 km trasy. Po zakończonym rajdzie w SP w Lasowicach Wielkich odbyła się prelekcja dra Ksawerego Jasiaka z IPN Delegatura w Opolu na temat historii Konspiracyjnego Wojska Polskiego oraz pokaz filmów dokumentalnych o Żołnierzach Wyklętych.

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Delegatura IPN w Opolu oraz Stowarzyszenie „Pancerny Skorpion” w Opolu. Jednocześnie chcą oni podziękować Dyrekcji SP w Lasowicach Wielkich i Panu Lechowi Hrywnie za nieodpłatne udostepnienie terenu Szkoły Podstawowej pod bazę ww. Rajdu.
 
https://skorpion.opole.pl/2024/03/05/rajd-sladami-niezlomnych-na-ziemiach-zachodnich/
 
 
do góry