• Youtube
  • Facebook
  • Szukaj
Prelekcja o polskich ośrodków samoobrony na Wołyniu – Olszanka, 15 czerwca 2026
Prelekcja o polskich ośrodków samoobrony na Wołyniu – Olszanka, 15 czerwca 2026
Prelekcja o polskich ośrodków samoobrony na Wołyniu – Olszanka, 15 czerwca 2026
Prelekcja o polskich ośrodków samoobrony na Wołyniu – Olszanka, 15 czerwca 2026
Prelekcja o polskich ośrodków samoobrony na Wołyniu – Olszanka, 15 czerwca 2026

Prelekcja o polskich ośrodkach samoobrony na Wołyniu – Olszanka, 15 czerwca 2026

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Olszance uczestniczyli dzisiaj w prelekcji poświęconej historii polskich ośrodków samoobrony na Wołyniu oraz Zbrodni Wołyńskiej.

15.06.2026

Spotkanie, zorganizowane na zaproszenie Urzędu Gminy Olszanka, poprowadziła Katarzyna Krupa z Biura Edukacji Narodowej IPN w Opolu. Podczas prelekcji uczniowie poznali tragiczne wydarzenia rozgrywające się na Wołyniu w latach 1943–1944, a także historię polskich ośrodków samoobrony, które powstawały w celu ochrony ludności cywilnej przed atakami ukraińskich nacjonalistów.

Prelekcji towarzyszy wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Polskie ośrodki samoobrony na Wołyniu 1943–1944”, ukazująca losy Polaków zamieszkujących Kresy Wschodnie oraz działania podejmowane przez lokalne społeczności w obliczu narastającego zagrożenia.

Ekspozycja jest obecnie prezentowana w Szkole Podstawowej w Olszance. Następnie wystawa zostanie udostępniona mieszkańcom w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Olszance.

Dziękujemy za zaproszenie i zainteresowanie historią najnowszą Polski.

do góry