Tego dnia oddajemy hołd bohaterom zrywów zbrojnych z lat 1919-1921, dzięki którym Górny Śląsk znalazł się z granicach odrodzonej Rzeczypospolitej.
W Górze Świętej Anny, miejscu szczególnie ważnym dla pamięci o walkach powstańczych, odbyły się wojewódzkie uroczystości upamiętniające ten wyjątkowy rozdział dziejów Górnego Śląska. Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu reprezentowała naczelnik dr hab. Joanna Lusek.
Uroczystość rozpoczęła się podniesieniem Flagi Państwowej i odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Następnie odbyły się wystąpienia okolicznościowe, Apel Pamięci oraz salwa honorowa.
Zwieńczeniem obchodów było złożenie kwiatów pod Pomnikiem Czynu Powstańczego – symbolem pamięci o tych, którzy walczyli o polski Śląsk.
Organizatorami obchodów byli Wojewoda Opolski Monika Jurek, Powiat Strzelecki, Gmina Leśnica oraz Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny.




