Instytut Pamięci Narodowej - Opole

https://opole.ipn.gov.pl/opo/aktualnosci/244417,Jestesmy-wolni-Oto-kajdany-ktore-nas-krepowaly-juz-opadly.html
28.06.2026, 14:08
„Jesteśmy wolni! Oto kajdany, które nas krępowały, już opadły!”
„Jesteśmy wolni! Oto kajdany, które nas krępowały, już opadły!”
„Jesteśmy wolni! Oto kajdany, które nas krępowały, już opadły!”
„Jesteśmy wolni! Oto kajdany, które nas krępowały, już opadły!”
„Jesteśmy wolni! Oto kajdany, które nas krępowały, już opadły!”

„Jesteśmy wolni! Oto kajdany, które nas krępowały, już opadły!”

20 czerwca – w rocznicę wjazdu do Katowic Wojska Polskiego z gen. Stanisławem Szeptyckim na czele i objęcia części Górnego Śląska przez Rzeczpospolitą w 1922 r. – obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich.

Tego dnia oddajemy hołd bohaterom zrywów zbrojnych z lat 1919-1921, dzięki którym Górny Śląsk znalazł się z granicach odrodzonej Rzeczypospolitej.

W Górze Świętej Anny, miejscu szczególnie ważnym dla pamięci o walkach powstańczych, odbyły się wojewódzkie uroczystości upamiętniające ten wyjątkowy rozdział dziejów Górnego Śląska. Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu reprezentowała naczelnik dr hab. Joanna Lusek.

Uroczystość rozpoczęła się podniesieniem Flagi Państwowej i odśpiewaniem Hymnu Państwowego. Następnie odbyły się wystąpienia okolicznościowe, Apel Pamięci oraz salwa honorowa.

Zwieńczeniem obchodów było złożenie kwiatów pod Pomnikiem Czynu Powstańczego – symbolem pamięci o tych, którzy walczyli o polski Śląsk.

Organizatorami obchodów byli Wojewoda Opolski Monika Jurek, Powiat Strzelecki, Gmina Leśnica oraz Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny.