Nawigacja

Aktualności

Obchody ustanowienia Dzielnicy I Związku Polaków w Niemczech – Opole, 18 lutego 2023

18 lutego 2023 r. odbędą się uroczystości upamiętniające 100. rocznicę utworzenia Dzielnicy I Związku Polaków w Niemczech. Tegoroczne obchody Instytut Pamięci Narodowej w Opolu współorganizuje wraz z władzami miasta Opola.

27 sierpnia 1922 roku w Berlinie powstał Związek Polaków w Niemczech, a już niecałe pół roku później powołano Dzielnicę I z siedzibą w Opolu. Jej pierwszym prezesem został Kazimierz Malczewski. Zadaniem Związku było przede wszystkim chronienie Polaków i ich praw, przysługujących im jako obywatelom Niemiec.

Jednym z głównych punktów programu sobotnich uroczystości będzie otwarcie wystawy IPN „»Jesteśmy Polakami!«. Związek Polaków w Niemczech”. Została ona przygotowana w ramach ogólnopolskiego projektu, zrealizowanego przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku wraz z oddziałami IPN w Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie oraz delegaturami w Opolu i Olsztynie, na który składa się wystawa główna oraz siedem wystaw regionalnych. Każda część regionalna prezentuje dzieje organizacji na danym terenie.

Poprzez wystawę chcemy przypomnieć historię, ludzi i miejsca związane ze Związkiem Polaków w Niemczech oraz ich rolę w rozwoju polskości na Śląsku Opolskim.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w zbliżających się obchodach!

PLAN UROCZYSTOŚCI:

  • 12.00 – msza św. w kościele oo. Franciszkanów w Opolu,
  • 13.15 – złożenie kwiatów pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego,
  • 14.00 – otwarcie wystawy: „»Jesteśmy Polakami!«. Związek Polaków w Niemczech” na Rynku w Opolu,
  • 14.30 – uroczysta sesja Rady Miasta Opola.
  • Zaproszenie na obchody 100. rocznicy ustanowienia Dzielnicy I Związku Polaków w Niemczech
    Zaproszenie na obchody 100. rocznicy ustanowienia Dzielnicy I Związku Polaków w Niemczech
do góry