Nawigacja

Aktualności

Koncert Modlitwa Pokoju – Łambinowice, 1 września 2023

W piątek – 1 września o godz. 18.00 – Instytut Pamięci Narodowej wraz z Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych zapraszają do kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Łambinowicach na koncert pt. Modlitwa Pokoju. Wstęp wolny.

Koncert Modlitwa Pokoju to wydarzenie zainicjowane przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w 2019 r. Jest organizowane co roku w miejscu szczególnym – kościele pw. św. Marii Magdaleny w Łambinowicach, na który swoje spojrzenia kierowali jeńcy obozów Lamsdorf (Łambinowice), modląc się o przetrwanie niewoli, odzyskanie wolności i szczęśliwy powrót do domu. W Modlitwie Pokoju myśli nasze kierujemy zarówno do nich, jak i do ofiar współczesnych konfliktów zbrojnych. 

Tegoroczny koncert poprowadzi dr Adam Tański (organy), który w towarzystwie zespołu wokalnego wykona utwory m.in. Witolda Lutosławskiego i Stanisława Moniuszki. Muzyczne impresje poprzedzą fragmenty dzienników, relacji i wierszy jeńców przetrzymywanych w obozach Lamsdorf podczas obu wojen światowych, które odczyta aktor Leszek Zduń, oraz towarzysząca słowom wizualizacja multimedialna przygotowana przez Marcina Bareję. Na tę ostatnią złożą się fotografie archiwalne i współczesne ze zbiorów Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Za wybór wierszy, relacji oraz fotografii odpowiedzialni byli: Anna Czerner, Elżbieta Góra, Piotr Jędorowicz, Renata Kobylarz-Buła, Anna Wickiewicz. 

  • Koncert Modlitwa Pokoju – Łambinowice, 1 września 2023
    Koncert Modlitwa Pokoju – Łambinowice, 1 września 2023
do góry